top of page

3D printanje je postupak stvaranja objekata (najčešće od plastike) gdje se objekt realizira - printa sloj po sloj. Cijeli postupak započinje stvaranjem virtualnog objekta na računalu pomoću tzv 3D programa koji postoje već duže vrijeme i prvenstveno se primjenjuju u tehničkim disciplinama. Drugi način kreiranja objekta je pomoću 3D skeniranja, gdje se objekt skenira specijalnim uređajima baziranim na laserima ili stereo kamerama.Treći način dobivanja objekata je korištenje datoteka, gdje se može izabrati već postojeći kreirani objekt.

 

​RAZMAK SLOJA OD 20 DO 100 MIKRONA

Nakon sto objekt postoji u računalu, treba ga procesirati poseban program koji radi slojevite presjeke. Svaki sloj je obično razmaknut od 20

do 100 mikrona ovisno o željenoj točnosti i mogućnosti masine. Svaki sloj se matematički analizira, a konačni rezultat su jednostavne komande koje 3D printer treba izvršiti. Komande uglavnom predstavljaju potrebne pomake glave pisaca, tako da se za svaki sloj dobije kontura i ispuna željenog objekta.

 

OD ZABAVE DO POSLA

Što se tiče zabave, mogu se printati svakojake figurice koje su dosegnute iz jednih od postojećih datoteka. Jedna od datoteka za koje se očekuje da će postati vrlo popularna je portal www.likefigures.com. Zabavom se isto smatra postupak skeniranja glave ili cijelog tijela te printanja istog u obliku popularnih likova (astronauta, sportaša…) s time da se mogu koristiti za čistu zabavu, ali i biti funkcionalni privjesci za ključeve. Mogu se printati bilo kakve igračke, bomboni, kolači…..

O 3D PRINTANJU
goya 3d, 3d printer, zlarin, filament

FORMATI DATOTEKA

Sam printer isključivo prepoznaje tzv. G kod, koji je standardni programski kod za automatizirane glodalice i tokarilice. G kod je rezultat analize objekta i dio definicije obruba i ispune slojeva. Međutim za korisnika je mnogo važniji kod koji treba ispisati trodimenzionalni program a to je tzv. stl kod (STereoLitthography ili Standard Tessellation Language.). Trodimenzionalni programi imaju opciju u komandi File, Save as, izabrati STL format kao format izlazne datoteke.



PROGRAMI

Tipičan program za trodimenzionalno projektiranje je Autocad, Solidworks, Ryno i oni su profesionalni programi podosta skupi za neprofesionalnu upotrebu. Postoje i određene verzije SketchUp programa koje su besplatne.

Programe za tzv „sliciranje“odnosno pripremu za printanje su besplatni.

MATERIJALI

Najčešće se koristi plastika kao što je PLA i ABS. To su najjeftiniji materijali pa se ujedno i najviše koriste. Rola žice, koja je obično dijametra 3mm , težine 1 kg i duzine 50 m košta prosječno oko 30eura. Vrlo je važno koristiti žicu gdje je proizvođać provjeran za kvalitetu, jer i mala odstupanja mogu uzrokovati začepljenje i neujednačeno printanje, dakle narušenu preciznost.

 

Postoje materijali kao što su smole, prašci za plastiku, granulati plastike, ali i prašci s metalima. Svaki od tih materijala zahtjeva i drugačiji printer i potpuno drugačije kategorije cijena i mogućnosti.

Naš servisni tim će u najkraćem roku riješiti svaki problem ili odgovoriti na Vaš upit

Koliko struje troši 3D printer?

Cca 300 w što je ekvivalentno šest žarulja

VRSTE PUNILA

Koristi se plastika

kao što je

PLA i ABS

Što je 3D printanje i za što se najčešće koristi?

Hrvatski proizvod

NAŠI PARTNERI:

Koja je razina detalja koje mogu imati printani predmeti, posebice oni manjih dimenzija?

 Detalji mogu biti iznenađujući mali jer ovdje govorimo općenito o preciznosti od 20 do 100 mikrona. 50 – 100 mikrona je debljina ljudske vlasi, što je za većinu željene preciznosti dovoljno.

SUPER

CIJENA
goya 3d, 3d printer, zlarin, filament
bottom of page